Darmowa prenumerata - tu i teraz!
Menu
- Redakcyjne
- Strefa NN
- Teksty poważne
- Polemiki
- Dzikie Myśli
- Meritum
- Filozofia
- Szkoła
- Poezja
- Opowiadania
- Teksty zabawne
- Animacje
- Muzyka
- Wstęp
- Spis powszechny pojęć podstawowych
-
Dawno, dawno temu...
- Tarzan w spódnicy
- Mononohe Hime
- X-Men: Epizod pierwszy
BezImienny - wersja online!
Magazyn internetowy NoName
Poprzedni artykułNastępny artykuł Animacje  

Spis powszechny pojęć podstawowych


Grzegorz 'Tablis' Kudybiński

Na (dobry) początek postanowiłem się zająć terminologią stosowaną, czyli podstawowymi pojęciami, które każdy szanujący się fan mangi i anime powinien znać. Wiem, że prezentowane tu zagadnienia są podstawowe, ale wychodząc z założenia, że jest to pierwsze wydanie Naszego kącika postanowiłem przytoczyć trochę teorii. Poza tym mogą tu zajrzeć osoby dla których te wszystkie pojęcia są całkowicie nowe. Jeżeli więc siedzisz już trochę w temacie mangi i anime to spokojnie możesz sobie odpuścić dalsze czytanie tego tekstu (raczej nie dowiesz się tu niczego nowego) W przeciwnym wypadku zapraszam do lektury...

MANGA - Wbrew opiniom niektórych nie jest to żadna sekta --'. Słowo to w języku japońskim dosłownie oznacza komiks lub 'niepohamowane obrazy' Poza Japonią jednak określa się tym mianem tylko komiksy japońskie. Mangę od tradycyjnego komiksu można odróżnić na pierwszy rzut oka. Prawie wszystkie mangi są czarno-białe, kolorowe zazwyczaj są okładki a niekiedy pierwszych kilka stron. Mangi poruszają szerokie spektrum tematyczne. I tak można znaleźć wydawnictwa skierowane do gospodyń domowych, jak również mangi sportowe, fantasy, SF. Są też mangi dla dorosłego odbiorcy (np. erotyczne - hentaie). Manga ma bardzo charakterystyczną kreskę (ach te duże oczy ^_^) i bardzo trudno pomylić ją z komiksem zachodnim.

ANIME - Jest to po prostu japoński film animowany. Nie są to brutalne bajki dla dzieci przepełnione przemocą i seksem jak twierdzą niektórzy. Jeżeli już występują w nich te elementy to są to filmy przeznaczone przeważnie dla widzów DOROSŁYCH (!!!) a nie dzieci. Anime podobnie jak manga może być przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Także porusza różnorodną tematykę. Znajdziemy filmy komediowe, sensacyjne, SF oraz wiele innych gatunków tak jak w przypadku zwykłych filmów fabularnych. Anime można podzielić na kilka rodzajów:

Kinowe - pojedyncze produkcje, zazwyczaj mającej bardzo wysokiej jakości animację i dźwięk. Wyświetlane w kinach (głównie japońskich /chlip/) Kinówki często później są dostępne na kasetach video np. Tenchi Muyo in Love. Ostatnio w polskich kinach można było zobaczyć Mononoke Hime (recenzja w tym numerze) zagościły u Nas również dwa filmy spod znaku Pokemona. Innymi produkcjami kinowymi są m.in.: GITS, Akira, End of Evangelion.

OAV lub OVA (Original Video Animation) - anime przeznaczone na rynek video. Filmy OAV mają zazwyczaj po trzy-cztery odcinki na jednej kasecie. Jakość animacji plasuje się pomiędzy kinówkami, a serialami TV. Przykładami OAV'ek mogą być: Vampire Princess Miyu, Otaku no Video, Tenchi Muyio OAV, Battle Angel Alita.

Seriale TV - jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do użytku stacji telewizyjnych. Mają zwykle po kilkadziesiąt odcinków i najczęściej gorszą animację niż OAVki i kinówki. Przykładami serii Tv są: Sailor Moon (Czarodziejka z Księżyca), Pokemon, Dragon Ball, Vision of Escaflone, Noeon Genesiss Evangelion, Lain.

Wiem, że poruszone tu tematy to tylko wierzchołek góry lodowej. Pozostało jeszcze wiele terminów do omówienia takich jak: fanfiki, fanarty, cosplaye i wiele, wiele innych. Być może niektórzy uznają, że te już przedstawione zostały omówione zbyt zdawkowo, ale gdybym chciał bardzo szczegółowo przedstawić wszystkie pojęcia naraz to ten, niemały już, artykuł rozrósłby się do monstrualnych rozmiarów. W każdym bądź razie możecie spodziewać się ciągu dalszego.

Grzegorz 'Tablis' Kudybiński
poczta: gkudyb@okwf.fuw.edu.pl
Poprzedni artykułWstępNastępny artykuł