Darmowa prenumerata - tu i teraz!
BezImienny - wersja online!
Serwis internetowy netmax.pl
Poprzedni artykułNastępny artykuł Filozofia   

Filozofia FAQ

IAO

1. Jaką tematyką zajmuje się dział 'Filozofia'?

Z definicji jest to filozofia, psychologia i religia. Są to dziedziny pokrewne. Zajmujemy się tematyką humanistyczną w duchu naukowym (albo tematyką naukową w duchu humanistycznym - jak kto woli :-)

2. Nie jestem pewien czy mój tekst nadaje się do 'Filozofii' czy raczej do 'Tekstów poważnych'. Komu mam go wysłać?

Otóż był to jeden z najważniejszych problemów związanych z powstaniem tego działu. Jeśli artykuł dotyczy SPRAW SPOŁECZNYCH (vide pielęgniarki, dresiarze czy supermarkety) to nadaje się zdecydowanie do poważnych. Podobnie jest ze sprawami osobistymi nie będącymi wynikiem jakichś szczególnie poważnych przemyśleń. Tutaj zajmujemy raczej się najcięższym kalibrem. Pod pojęciem filozofii rozumiem np. rozważania o naturze bytu czy istnieniu Boga, a nie stosunek do szkoły albo służby wojskowej. Pewien problem stwarzają refleksje o sensie życia i kilka innych tematów. Ale to nie jest Wasz problem. Przyślijcie problematyczny tekst, a ja się zastanowię. Najwyżej podrzucę go smiTHowi i będzie miał możliwość ukazania się w sąsiednim dziale.

3. Nie zgadzam się z czyjąś opinią wygłoszoną w dziale 'Filozofia'. Komu mam wysłać polemikę?

Zdecydowanie do smiTHa (smith@noname.bjn.pl). Na dzień dzisiejszy wszystkie riposty, które trafią do mnie są przesyłane do smiTHa bez żadnych dopisków z mojej strony. Zatem jeśli się ukażą, to w 'Polemikach'. Porządek musi być.

4. Nie życzę sobie recenzji pod moim artykułem.

Nie ma sprawy. Staram się być maksymalnie obiektywny i mieć otwarty umysł w ocenie czyjejś pracy. Jeśli jednak nie chcesz takiego dopisku to uszanuję to. Tylko powiedz mi o tym wcześniej, np. w mailu.

5. Niektóre artykuły są trochę zbyt trudne...

To rzeczywiście problem. Dlatego m.in. powstał 'Słownik terminów wszelakich'. Korzystanie z niego może realnie pomóc w odbiorze tekstu. Niestety, z myślenia nie zwalnia. O wielu sprawach nie da się mówić prostym językiem. Ale głowa do góry, autorzy artykułów to na ogół ludzie tacy jak wszyscy (podkreślam "na ogół") i zależy im na jak najlepszym odbiorze tego co napisali.

6. Uważam, że ten dział jest kompletnie niepotrzebny.

Nie ruszaj się z domu. Brygada interwencyjna już do Ciebie jedzie.

7. Czy filozofia to nauka?

Tak. Jest to nauka, podobnie jak fizyka czy matematyka. Celem każdej nauki jest poszukiwanie prawdy i zdobywanie konkretnej wiedzy o świecie. Cel ten filozofia realizuje. Podobnie jest z psychologią. Religia natomiast nauką nie jest, jest przedmiotem badań teologii. Naukowy charakter teologii jest sprawą problematyczną i zależy od podejścia do dogmatów wiary. Zaś religioznawstwo to już zdecydowanie naukowa dziedzina, gdyż do jej kompetencji należy gromadzenie wiedzy o wierzeniach.

Teksty przysyłajcie na mój adres:
IAO
poczta: iao@wp.pl